Film dokumentalny „No Elephant in the Room”/”Globus” w reż. Clary Kleininger-Wanik z Katedry Nauk Socjologicznych UO zdobył wyróżnienie jury w kategorii Polska na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Film miał swoją premierę właśnie na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Został także zgłoszony do części konkursowej festiwalu w kategorii Polska. Pokaz filmu wraz z dyskusją odbyły się 28 maja 2023 r. w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Dodatkowa projekcja miała miejsce 31 maja 2023 r.
Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najważniejszych i najstarszych imprez na świecie, na której prezentowane są filmy dokumentalne, animowane oraz krótkie fabuły. Film Clary Kleininger-Wanik został zakwalifikowany do sekcji konkursowej Konkurs Polski.
„No Elephant in the Room”/”Globus” to autorska opowieść o zmianach, jakie zachodzą w cyrku w wyniku wprowadzenia ustawy zakazującej występów cyrkowych z udziałem zwierząt. Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych. W kilka miesięcy ekipa musi dostosować się do nowej wizji artystycznej. Będzie to wymagało nauki akrobacji i zadań, z jakimi do tej pory nie mieli do czynienia. Ambicją nowego opiekuna grupy, który współpracował m.in. ze słynnym Cirque du Soleil, jest stworzenie najwspanialszego widowiska cyrkowego w tej części Europy.
Źródło: Krakowski Festiwal Filmowy.
Clara Kleininger-Wanik jest reżyserką, antropolożką i badaczką pracująca w Katedrze Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Opolskiego. Ukończyła antropologię wizualną w Granada Centre for Visual Anthropology w Manchesterze. Absolwentka programu Dok Pro w Szkole Wajdy w Warszawie. Aktualnie odbywa studia doktoranckie realizując projekt badawczy na Uniwersytecie w Exeter. Realizowany projekt doktorski obejmuje etnograficzne badania terenowe nad relacjami między kulturą i przyrodą oraz ich znaczeniem dla rdzennej społeczności w stanie Oaxaca w Meksyk.
Wydział Nauk Społecznych
ul. Oleska 48
45-052 Opole
tel. +48 77 452 7401
e-mail: dziekanwns@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382