Jedenaście stref o różnorodnej tematyce, od biologii po nauki teologiczne, zagości w budynku Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej 48. Czekać tam będą: zabawy dla dzieci, szkolenia, warsztaty i wykłady. Wszystko to 17 maja 2024 roku od godz. 19.00 do 23.00

Tematyczne strefy dotyczyć będą: biologii, chemii, medycyny, ekonomii, inżynierii środowiska, nauk pedagogicznych, nauk teologicznych, prawa, sztuki, informatyki i matematyki, a także fizyki, astronomii i optometrii. Wszystkie znajdą się na trzech piętrach obiektu przy ul. Oleskiej 48.

W programie Nocy Nauki znalazły się wykłady i szkolenia, praktyczne warsztaty i zabawy dla dzieci. Organizatorzy przewidzieli atrakcje dla wszystkich – od najmłodszych, przez młodzież, aż po dorosłych. Wydarzenie spodoba się każdemu, kto choćby w najmniejszym stopniu interesuje się nauką.

Wykładów będzie ponad trzydzieści, a to tylko niektóre ich tematy: „Biologia w filozofii i projektach klocków LEGO®”, „Świat mrówek“, „Chemiczne parzenie kawy”, „Finanse osobiste – jak zaplanować własny budżet”, „Egzotyczny Wszechświat”, „Zagadkowa teologia” i „Zabawy z jedzeniem”.

Uczestnicy będą też mogli nauczyć się zszywać ludzkie tkanki, programować i kodować, a także tworzyć unikalne torby i worki. Będą też: pokazy sprzętu kryminalistycznego, quizy, krzyżówki, kolorowanki, tworzenie obiektów pisakami 3D, szachy, domino oraz inne gry matematyczne i logiczne.

Goście otrzymają ponadto mapy atrakcji, a dzieci będą zbierać Unicoiny, które będą mogły wymienić na uniwersyteckie gadżety. Obejrzą też sprzęt Straży Granicznej i skosztują przekąsek z grilla. Wieczorem z kolei wystąpi Zespół Tańca z Ogniem Mantikora i odbędzie się pokaz laserowy.

Noc Nauki współorganizują: Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, opolski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, Klub Młodego Odkrywcy ZSP nr 1 w Katowicach, Essero Polska i Akademia Logicznego Myślenia.

Wydarzenie będzie częścią Opolskiego Festiwalu Nauki, którego partnerem jest Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Projekt zostanie dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

PROGRAM NOCY NAUKI 2024