Program studiów jest skierowany do osób, które na co dzień wspierają seniorów i ich rodziny.

Oferują szeroki zakres tematów mających na celu podnoszenie jakości życia osób starszych. Po raz kolejny uruchomił go Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego.

Metody i techniki efektywnej komunikacji, poradnictwo socjalne oraz praktyczne zastosowanie przepisów prawa – między innymi tego nauczą się uczestnicy powyższego programu kształcenia. Dedykowano go pracownikom socjalnym, opiekunom osób starszych i asystentom rodzin. Cenną wiedzę zyskają też członkowie rodzin, którzy chcą zadbać o jakość życia swoich bliskich.

Podyplomowe studia psychogerontologiczne odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Wynika to ze zmian społecznych, głównie zwiększającej się liczby seniorów i braków kadrowych w zakresie pracy z nimi. Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności w sferze opieki, wsparcia oraz aktywizacji seniorów oraz wspomagania rodzin w opiece nad nimi.

Studia są realizowane są w ramach projektu „Nie-Sami-Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – III edycja”. Ten z kolei odbywa się dzięki Programowi Regionalnemu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 (oś priorytetowa VII – Fundusze Europejskie wspierające usługi społeczne i zdrowotne w opolskim, działanie 7.1.).

Zajęcia trwają przez dwa semestry i mają charakter niestacjonarny – odbywają się w wybrane soboty i niedziele. Prowadzą je specjaliści w zakresie pracy socjalnej, którzy łączą pracę naukową i pasję z praktyką działania. Pod ich opieką studenci prowadzą badania, realizują projekty społeczne oraz współpracują z instytucjami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi.

Więcej informacji:

Psychogerontologia – opis studiów