Pracownik
profesor uczelni
Sprawowane funkcje:
Kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej
Prorektor ds. kształcenia
Zainteresowania badawcze:

Specjalizuje się w zakresie polityki społecznej, pracy socjalnej i pedagogiki społecznej. Obszarem jej badawczych zainteresowań jest polityka senioralna, zjawisko przemocy, w tym domowej oraz zagrożenia społeczne jednostek i rodzin. Prowadzi także badania naukowe w obszarze edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem nierówności społecznych i specyficznych potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży. Podejmuje wiele inicjatyw społecznych współpracując w tym zakresie z różnymi instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Autorka lub współautorka wielu projektów naukowo-badawczych i dydaktycznych, krajowych i zagranicznych pozyskiwanych ze środków unijnych i ministerialnych. Ekspertka w tworzeniu nowych rozwiązań w pomocy społecznej przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz w ocenie projektów realizowanych przez pracowników socjalnych przy zdobywaniu specjalizacji I i II stopnia w tym zawodzie.

W każdej wolnej chwili sięga po książkę spoza obszaru nauki. A jej ulubionym pisarzem jest S. King.




Wykaz wybranych publikacji:

2013 r. Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, potrzebujących pomocy oraz wsparcia; 

2015 r. nagroda Quality UO, 

nagroda Rektora Uniwersytetu Opolskiego w latach od 2013- 2014 i od 2016 do 2024; 

laureatka nagrody Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie Koźlu „Niezapominajka” za współpracę z placówką przy organizacji konferencji naukowo-badawczych poświęconych opiece społecznej - 2019 r. ;
2024 r.- Liderka z powołania w kategorii: Lider w nauce, edukacji i zarządzaniu szkolnictwem wyższym,  przyznana przez kapitułę Magazynu „WHY Story”.

Prowadzone zajęcia:


Dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO – Prorektor ds. kształcenia w kadencji 2024-2025.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zdobyła tytuł magistra na studiach pedagogicznych. W latach 1989-2003 pracowała jako pedagog w szkole podstawowej, później związała się z Uniwersytetem Opolskim rozpoczynając pracę naukową i dydaktyczną. Tu także obroniła pracę doktorską.

Od 2003 r. kierowniczka Zakładu Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych UO, a od 2023 r. kierowniczka Katedry Pedagogiki Społecznej. W latach 2018-2024 pełniła funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych UO. Wcześniej była prodziekanką ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą oraz dziekanką w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.

Ukończyła studia podyplomowe z zakresu „Zarządzania i organizacji w pomocy społecznej". Posiada I stopień specjalizacji w zawodzie pracownika socjalnego.

Odbyte kursy i szkolenia:

·          uprawniające do prowadzenia zajęć korekcyjno- kompensacyjnych z dziećmi posiadającymi różnego rodzaju deficyty w obrębie Centralnego Układu Nerwowego-1993 r.

·          przygotowujące do pracy z dziećmi z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego CUN-1996 r.

·          przygotowujące do pracy z dziećmi uzależnionymi i z trudnościami w zachowaniu o charakterze warsztatowo-szkoleniowym pod hasłem „Spójrz inaczej”-1996 r.

·          warsztaty szkoleniowe dotyczące „Pomiaru dydaktycznego jako elementu wewnętrznego systemu oceniania w szkole”- 1998 r.

·          kurs doskonalący z zakresu pracy z dziećmi najnowszymi metodami pt. „Aktywizujące metody nauczania”-2002 r.

·          kurs z zakresu obsługi mikrokomputerów klasy IBM PC- 2001r.

·          kurs umiejętności konstruowania narzędzi dydaktycznego-2002 r.

·          kurs pozwalający na układanie programów terapeutycznych do walki z agresją i przemocą w szkole- 2002 r.

·          Kurs doskonalący do pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą „Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Dysleksji i prowadzony przez Prof. dr hab. Martę Bogdanowicz- 2008 r.

·          Kurs-metoda ruchu rozwijającego Weroniki Schoerborne-2008 rok-do pracy z dziećmi i dorosłymi mającymi deficyty w obrębie Centralnego Układu Nerwowego

·          Warsztaty z zakresu poradnictwa i doradztwa zawodowego w Polsce i krajach EU-2009 r.- ogólnopolska konferencja zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu-1-2. 10. 2009.

·          Szkolenie „Coaching w pracy z uczniem” zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu-22.10.2010.

·          Szkolenie „Komputerowe wspomaganie analizy danych w dydaktyce nauk społecznych” – 2019 r.

·          Szkolenie „Wykorzystanie zaawansowanych funkcji arkusza kalkulacyjnego w dydaktyce akademickiej – Exel dla zaawansowanych” – 2019 r.

·          Szkolenie” Zintegrowany System Kwalifikacji”-szanse i korzyści dla szkolnictwa wyższego-2019 r.

·          Warsztaty z zakresu analizy badań jakościowych – Archiwum społeczne co i jak? – 2021 r.


Opiekunka studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych (od 2008 r.). Członkini Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego i Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Ekspertka ds. społecznych w Telewizji TVN w programie “Uwaga!” TVN.

Koordynatorka ds. II (2004 r.), III (2005 r.), IV(2006 r.) i V (2007 r.), VII (2009 r.) Opolskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Historyczno – Pedagogicznym, Koordynatorka Instytutowa ds. VI Opolskiego Festiwalu Nauki (2008 r.), Koordynatorka Uczelniana VIII Opolskiego Festiwalu Nauki (2010 r.), Koordynatorka Uczelniana i Środowiskowa IX Opolskiego Festiwalu Nauki (2011 r.), Koordynatorka Środowiskowa i Uczelniana X Opolskiego Festiwalu Nauki (2012 r.).

W 2005 roku sekretarz i prezydencja XIX Letniej Szkoły Młodych Pedagogów organizowanej na Uniwersytecie Opolskim

W latach 2009-2015 wykładowczyni i promotorka prac licencjackich oraz recenzentka projektów socjalnych i prowadząca zajęcia na specjalizacji I i II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego w Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu.

Członkini Komisji Polityki Oświatowej i Interwencji Pedagogicznej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN w kadencji 2024-2027 oraz Komisji ds. Repozytorium Metod i Narzędzi Badawczych KNP PAN na kadencję 2024-2027.

Realizatorka wielu projektów badawczych i dydaktycznych, w których pełniła różne role, m.in.

  • Ekspertka w Projekcie badawczym realizowanym z naukowcami z University of Central Missouri, U.S.A pt. „Student Stressors: Comparing Polish and American Social Work Students”. Celem projektu było zbadanie kondycji psychofizycznej i warunków życia grupy studentów pracy socjalnej w Polsce i USA.
  • Koordynatorka usługi/zadania za prawidłowy przebieg i realizację usługi edukacyjnej polegającej na technicznej obsłudze przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w formie warsztatowej w obszarze edukacji matematyczno-przyrodniczej oraz humanistycznej dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych województwa opolskiego na potrzeby projektu systemowego nr POKL. 09.01.02 -16-001/13 pn Fascynujący świat nauki i technologii, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki IX, Działania 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych w systemie oświaty, współfinansowanym przez unię europejską w ramach EFS.
    • Ekspertka w projekcie badawczym na temat Młodzież wobec zjawiska wykluczenia społecznego. Współautorka Kwestionariusza dotyczącego przekonań młodzieży studenckiej na temat osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Badania zespołu objęły następujące miasta: Lublin, Rzeszów, Białystok, Częstochowa, Kraków, Warszawa, Wieliszewo, Opole, Nowy Dwór Mazowiecki, Puławy.      
    • Ekspertka w Projekcie MRPiPS Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin. Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna. POWR.02.05.00 – IP.03-00-014/17. Wniosek finansowany z EFS i MRPiPS. Obszar realizacji: województwo śląskie, małopolskie, łódzkie i opolskie. Realizacja projektu na lata 2018 – 2021.
    • Ekspertka merytoryczna i wykonawca w grancie na realizację projektu MRPi PS „ASOS 60+” . Wykonawca Uniwersytet Opolski, Zakład Pracy Socjalnej i Fundacja Psychoedukacji „INTRA” — 2016 r.
    • Ekspertka merytoryczna w grancie na realizację projektu MRPi PS „ASOS 60+” —w ramach  zadania publicznego pt. „Centrum Rozwoju Seniorów” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, edycja 2020.
    • Kierowniczka projektu Badania socjologiczne związane z profilem ekspozycji Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w dawnym Gimnazjum Piastowskim – oddział Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu- 2022, finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Wynik: Raport z badań: Badania socjologiczne związane z profilem ekspozycji Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów Wschodnich w dawnym Gimnazjum Piastowskim : oddział Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Raport z przeprowadzonych badań
    • Realizatorka projektu V4, ID 2221003, School education in the era of pandemic and post-pandemic in Poland, the Czech Republic and Slovakia – 2022-2023. Wynik: książka: A. Weissbrot-Koziarska i in. Nauczyciele w pandemii. Perspektywa polska, czeska i słowacka.
    • Członkini w zespole badawczo-eksperckim do opracowania modelu wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin w ramach w projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 –2020; Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna. Rodzaj zaangażowania: ekspert regionalny w projekcie Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin – lata 2018 - 2021, współtwórca modelu na region śląski, opolski, małopolski i łódzki. Rodzaj zaangażowania: ekspert.

    Ekspertka w ocenie ponad stu projektów socjalnych realizowanych przez słuchaczy I i II stopnia specjalizacji w zawodzie pracownika socjalnego przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w latach 2009 – 2020.

    Recenzentka naukowa w kilkunastu czasopismach z listy ministerialnej oraz kilkudziesięciu książek, w tym w ramach projektu pn. „Niezależne życie - wypracowanie standardu i przeprowadzenie pilotażu w zakresie usług mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona oraz osób starszych”, 2022 r.

    Współredaktorka Kwartalnika Śląska Opolskiego „Empowerment” oraz autorka cyklu artykułów w rubryce „Poradnictwo socjalne” – lata 2011 – 2015.

  • Współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi, w tym z:
  • -Opolskim Centrum Demokracji Lokalnej FDRL – prowadzenie szkoleń dla kadry kierowniczej instytucji pomocowych na terenie woj. opolskiego przygotowujących do wprowadzania CUS – lata 2020-2023.

    -Wydziałem Oświaty, Kuratorium Oświaty oraz Komendą Miejską Policji w Opolu, której efektem była m.in.organizacja Ogólnopolskiej Konferencji naukowo-metodycznej dla nauczycieli pn. „Szkoła wobec wyzwań współczesnej edukacji-role i zadania pedagoga, psychologa i wychowawcy” (7-8.11.2017 Kamień Śląsk)i, wystąpienie pt. Formy wsparcia dyrektora szkoły w sytuacjach kryzysowych.na II Forum Bezpieczeństwa: sytuacje kryzysowe w szkole i formy wsparcia dyrektora szkoły (2.03.2018 r.), prowadzenie cyklu warsztatów dla młodzieży licealnej na terenie Opola na temat cyberprzemocy – 2017-2018 r., 

    Organizatorka cyklu warsztatów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu  Polski, realizowanych w roku akademickim 2020-2021 w związku z pandemią Covid-19.

    Autorka 21 książek (autorskich, współautorskich i pod redakcją) oraz ponad 150 publikacji. Czynnie uczestniczyła w ponad 200 konferencjach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w 36 jako członkini komitetów naukowych, a także w 12 projektach o charakterze badawczo-naukowym i dydaktycznym.

    Organizatorka i współorganizatorka licznych konferencji naukowych.
    Skip to content